News | Cal State L.A. - Outstanding Professors

Cal State L.A. salutes
its Outstanding Professors

For more than half a century at California State University, Los Angeles, some of the most gifted and honored educators in the nation have given students the benefit of their expertise and wisdom. Undergraduates and graduate students pursuing degrees have been guided in their specific disciplines while learning critical thinking skills from the prominent scientists, scholars, and artists who teach at Cal State L.A.

Faculty at Cal State L.A. involve students in their research projects in a way rarely found at the private and larger public universities. Whether in the laboratory, the dance studio, or the elementary school classroom, whether collecting data for surveys or gathering oral histories in the community, students have been able to work side by side with these experts, among the most honored professors in the California State University system.

We take this opportunity to recognize the excellence of all Cal State L.A. faculty members and salute those who have been especially honored by the University and the CSU over the years.

Listed here are recipients of Cal State L.A.'s Outstanding Professor Award (OPA), as well as those professors who have received the CSU Trustees OPA, the CSU/Cal State L.A. OPA and the President's Distinguished Professor Award. They have written major books and textbooks, led internationally-honored research projects, or served on national committees or as editors of significant journals in their fields. All have been active on the many committees that exist at the University. But first and foremost, they are outstanding teachers, honored for their devotion to students and to the communication of knowledge. Because of them, we can approach the next century with confidence in our University's mission to provide excellence in education.

Kevin Baaske (Communication Studies)
Afshin Matin-asgari (History)
Jamil Momand (Chemistry and Biochemistry)
Ming Wang (Information Systems)
John Shamma (Civil Engineering), Outstanding Lecturer 2015
Andrea Zetlin (Special Education and Counseling), President's Distinguished Professor 15-16

Choi Chatterjee (History)
D. Robert DeChaine (Liberal Studies/Communication Studies)
Barry Hibbs (Geosciences and Environment)
Jun Liu (English)
Connie Wong (Kinesiology and Nutritional Science), Outstanding Lecturer 2014
James Brady (Anthropology), President's Distinguished Professor 14-15

John Kennedy (Music)
Matthias Selke (Chemistry and Biochemistry)
Kaveri Subrahmanyam (Psychology)
Nancy Warter-Perez (Electrical and Computer Engineering)
Kathleen Hinoki (Nursing), Outstanding Lecturer 2013
Enrique Ochoa (History/Latin American Studies), President's Distinguished Professor 13-14

Ramani Durvasula (Psychology)
Steve McGuire (Management)
Stephen Rothman (Theatre Arts)
Hengchun Ye (Geosciences and Environment)
Susan Saul (Anthropology), Outstanding Lecturer 2012
Carlos Robles (Biological Sciences), President's Distinguished Professor 12-13

Simeon Slovacek (Applied and Advanced Studies in Education)
Ali Modarres (Geography and Urban Analysis)
Sharon Ulanoff (Curriculum and Instruction)
Feimeng Zhou (Chemistry and Biochemistry)
Atsuko Sato (Political Science), Outstanding Lecturer 2011
Kylie Hsu (Modern Languages and Literatures), President's Distinguished Professor 11-12

David Connors (Music)
Diane S. Haager (Special Education and Counseling)
Crist Khachikian (Civil Engineering)
Ping Yao (History)
Sheila Price (Philosophy), Outstanding Lecturer 2010
Robert Desharnais (Biological Sciences), President's Distinguished Professor 10-11

Manuel Aguilar (Art)
Laura Calderon (Kinesiology and Nutritional Science)
Lili Tabrizi (Electrical and Computer Engineering)
Wayne Tikkanen (Chemistry and Biochemistry)
Roberto Cantú (Chicano Studies/English), President's Distinguished Professor 09-10

James Brady (Anthropology)
Jennifer Faust (Philosophy)
Kylie Hsu (Modern Languages and Literatures)
Susan Mason (Theatre Arts and Dance)
Gerald Beer (Mathematics), President's Distinguished Professor 08-09

Sherwood Best (Special Education and Counseling)
Darrell Guillaume (Mechanical Engineering)
Robert E. Land (Curriculum and Instruction)
Pamela C. Regan (Psychology)
Domnita Dumitrescu (Modern Languages and Literatures), President's Distinguished Professor 07-08

Greg Andranovich (Political Science)
José Cruz González (Theatre Arts and Dance)
Philip LaPolt (Biological Sciences)
Andrea Zetlin (Special Education and Counseling)
Marguerite Ann Snow (Applied and Advance Studies in Education), President's Distinguished Professor 06-07

Joanne Altschuler (Social Work)
Sachiko Matsunaga (Modern Languages and Literatures)
Joseph Prabhu (Philosophy)
Carlos Robles (Biological Sciences)
Martin Brodwin (Special Education and Counseling), President's Distinguished Professor 05-06

Carol Blaszczynski (Information Systems)
Domnita Dumitrescu (Modern Languages and Literatures)
Li­a Kamhi-Stein (Educational Foundations and Interdivisional Studies)
Enrique Ochoa (History/Latin American Studies)
J. Theodore Anagnoson (Political Science), President's Distinguished Professor 04-05

Daphne Der-Fen Liu (Mathematics)
Majdedin Mirmirani (Mechanical Engineering)
Sunil K. Sapra (Economics and Statistics)
Penelope Semrau (Education)
Judith Hamera (Communication Studies), President's Distinguished Professor 03-04

Linda Beamer (Marketing)
Alfred Bendixen (English)
Jean Phinney (Psychology)
William Taylor (Physics and Astronomy)
Martin Roden (Electrical and Computer Engineering), President's Distinguished Professor 02-03

Raymond Garcia (Chemistry and Biochemistry)
Darlene Michener (Curriculum and Instruction)
Ruben Quintero (English)
Ira Sommers (Criminal Justice)
Carlos Gutiérrez (Chemistry and Biochemistry), President's Distinguished Professor 01-02

Alan Bloom (Communication Studies-Broadcasting)
Cheryl Cruz (Accounting)
Silvia Heubach (Mathematics & Computer Science)
Caroline McManus (English)
Demetrius Margaziotis (Physics and Astronomy), President's Distinguished Professor 00-01

Marshall Cates (Mathematics and Computer Science)
Robert Desharnais (Biology and Microbiology)
Hae Kyung Lee (Theatre Arts and Dance)
Marguerite Ann Snow (Education-Applied and Advanced Studies in Education)
Ann Garry (Philosophy), President's Distinguished Professor 99-00

Maria K. Boss (Finance and Law)
Evelyn Calvillo (Nursing)
Sharon Johnson (Education-Administration and Counseling)
Edward Malecki (Political Science)
Timothy Steele (English), President's Distinguished Professor 98-99

Francisco E. Balderrama (Chicano Studies/History)
Martin G. Brodwin (Education-Special Education and Counseling)
Terry R. Kandal (Sociology)
Nancy L. McQueen (Microbiology)
Stanley M. Burstein (History), President's Distinguished Professor 97-98

Marilyn R. Elkins (English)
Ricardo J. Gomez (Philosophy)
Madhu S. Mohanty (Economics)
Barbara Peterson Sinclair (Nursing)
Donald R. Paulson (Chemistry), President's Distinguished Professor 96-97

Mohammad Ala (Management)
Helen R. Boussalis (Electrical Engineering)
Judith Hamera (Speech Communication)
Carole Srole (History)

William A. Cohen (Marketing), CSU/CSULA Outstanding Professor

Barbara Ann Boyer (Art)
Young C. Kim (Civil Engineering)
James H. Wiebe (Education)
Robert Gene Zahary (Accounting)
Martin S. Roden (Electrical Engineering), CSU Outstanding Professor Nominee

Peter A. Brier (English)
Stanley M. Burstein (History)
Janet C. Fisher-Hoult (Education)
Kon Sun Lai (Economics and Statistics)
Thomas P. Onak (Chemistry), CSU Outstanding Professor Awardee

Marilyn Friedman (Nursing)
Jeanine Gaucher-Morales (Foreign Languages, Spanish/French)
Richard D. Roberto (Mechanical Engineering)
Timothy Steele (English)
Rosemarie Marshall (Microbiology), CSU Outstanding Professor Awardee

Theodore Anagnoson (Political Science)
Roberto Cantu (Chicano Studies)
Ann Garry (Philosophy)
Teris Schery (Communication Disorders)
Byong-Kon Kim (Music), CSU Outstanding Professor Nominee

E. Dale Carter, Jr. (Foreign Languages, Spanish)
Dorothy L. Keane (Education)
John Y. Lee (Accounting)
Janet A. Seaman (Physical Education)
Phoebe Dea (Chemistry), CSU Outstanding Professor Awardee

Derek K. Chang (Mathematics)
Kazumitsu Kato (Foreign Languages, Japanese)
Yuen-Sang (Philip) Leung (History)
Betsy Peitz (Biology)
Olga Termini (Music), CSU Outstanding Professor Awardee

G. Roy Mayer (Education)
Alan Muchlinski (Biology)
Elba R. Torres de Peralta (Foreign Languages, Spanish)
Olga Termini (Music)

Mary A. Falvey (Education)
Margaret Jefferson (Biology)
David Laird (English)
Jagdish Prasad (Mathematics)
Alan N. Crawford (Education), CSU Outstanding Professor Nominee

Roger R. Bowers (Biology)
Rosemary L. Hake (English)
Byong-Kon Kim (Music)
David R. Perrott (Psychology)

Hendrik Keyzer (Chemistry), CSU Outstanding Professor Awardee

Charles E. Borman (Art)
Linda Evans (Health and Safety)
Edward M. Goldberg (Political Science)
Eui-Young Yu (Sociology)
Butrus Abd al-Malik (History), CSU Outstanding Professor Nominee

Carlos G. Gutierrez (Chemistry)
Hendrik Keyzer (Chemistry)
Rosemarie Marshall (Microbiology)
Malcolm McClain (Art)
Barbara Clark (Education), CSU Outstanding Professor Nominee

Gary A. Best (Education)
William A. Cohen (Marketing)
Lawrence K. Hong (Sociology)
Elaine Osio (English)

Donald R. Paulson (Chemistry), CSU Outstanding Professor Nominee

Gerald A. Beer (Mathematics)
Alan N. Crawford (Education)
Stewart M. Venit (Mathematics)

Anthony J. Andreoli (Biochemistry), CSU Outstanding Professor Nominee

Phoebe Dea (Chemistry)
Edward C. Forde (Art)
Martin S. Roden (Electrical Engineering)
John H. Weston (English)
Barbara Clark (Education), CSU Outstanding Professor Nominee

Saralyn Daly (English)
Sin Fong Han (Geography)
Wilmer O. Maedke (Business Education and Office Administration)
C. Lamar Mayer (Education)

Lloyd N. Ferguson (Chemistry), CSU Outstanding Professor Awardee

Barbara J. Clark (Education)
Mary Conroy (Physical Education)
Marcella Oberle (Speech Communication)
Donald R. Paulson (Chemistry)
Margaret McWilliams (Home Economics), CSU Outstanding Professor Nominee

Richard Dean Burns (History)
Joan D. Johnson (Physical Education)
Ronald H. Silverman (Art)
Alice C. Thompson (Psychology)
Anthony J. Andreoli (Biochemistry), CSU Outstanding Professor Nominee

Demetrius J. Margaziotis (Physics)
Rolando Santos (Education)
Robert Strassburg (Music)
Helen D. Truher (Education)
Harold Goldwhite (Chemistry), CSU Outstanding Professor Awardee

Donald O. Dewey (History)
David Lindsey (History)
Margaret McWilliams (Home Economics)
Leon Schwartz (Foreign Languages, French)
Marian E. Wagstaff (Education)

Jane Sanford Lewis (Home Economics), CSU Outstanding Professor Awardee

Matilde O. Castells (Foreign Languages, Spanish)
Robert D. Kully (Speech Communication)
Jane S. Lewis (Home Economics)
Stanley H. Pine (Chemistry)
William Leary (English), CSU Outstanding Professor Nominee

Daniel Crecelius (History)
Lloyd N. Ferguson (Chemistry)
Leonard F. Heath (Art)
Sigmund Jaffe (Chemistry)
Jean Utley Lehman (Education)
Lloyd N. Ferguson (Chemistry), CSU Outstanding Professor Nominee

Butrus Abd al-Malik (History)
Walter M. Askin (Art)
Robert L. Douglass (Speech Pathology)
Delwyn G. Schubert (Education)
Richard J. Vogl (Biology)

Allen Bristow (Criminal Justice), CSU Outstanding Professor Nominee


No campus awards


No campus awards

Norman Fruman (English), CSU Outstanding Professor Nominee

Anthony J. Andreoli (Biochemistry)
Henri Coulette (English)
Norman Fruman (English)
Caro Hatcher (Education)
Thomas McEnroe (Political Science)
Arthur L. Smith (History)
Gilbert Geis (Sociology), CSU Outstanding Professor Awardee

Gerhard Albersheim (Music)
Anthony Fratiello (Chemistry)
Richard G. Lillard (English)
Francis E. Lord (Education)
Thomas P. Onak (Chemistry)
Leon Pape (Physics)
Joseph Casanova, Jr. (Chemistry), CSU Outstanding Professor Awardee

Georgia S. Adams (Education)
Allen P. Bristow (Criminal Justice)
Leslie Cromwell (Electrical Engineering)
Gilbert Geis (Sociology)
Evelyn J. Malkin (Nursing)
Fred H. Marcus (English)

Harold Goldwhite (Chemistry), CSU Outstanding Professor Nominee

Arthur A. Attwell (Education)
Robert G. Cathcart (Speech Communication)
Harold Goldwhite (Chemistry)
Joseph A. Sacher (Biology)
Frederick Shroyer (English)
Milton Stern (Music)
William Leary (English), CSU Outstanding Professor Nominee

Eugene Benedetti (Education)
William G. Byron (Geography)
Eugene H. Kopp (Electrical Engineering)
Samuel McSeveny (History)
Hudson Roysher (Art)
Paul M. Zall (English)
Robert G. Cathcart (Speech Communication), CSU Outstanding Professor Nominee

William G. Leary (English)
Herman O. Loether (Sociology)
Joseph G. Phelan (Psychology)

Hudson Roysher (Art), CSU Outstanding Professor Awardee

Donald A. Bird (English)
Joseph A. Casanova, Jr. (Chemistry)
Vernon F. Leidig (Music)
Marvin Laser (English), CSU Outstanding Professor Nominee

No campus awards
Solomon Diamond (Psychology), CSU Outstanding Professor Awardee

# # #


Back to: News site  |  Services for Journalists  |  Public Affairs  |  Cal State L.A.